Co się będzie działo w Lublinie 19-20 września 2015?

Lubelskie Święto Młodego Cydru! – każdy miłośnik jabłeczników bez chwili zastanowienia tak odpowie na to pytanie, choćby nawet obudzony w środku nocy. Nic dziwnego! Inicjatywa jest jedyna w swoim rodzaju, a organizatorzy już od dawna dwoją się i troją, promując to wydarzenie i przygotowując się na przyjęcie co najmniej kilkunastu tysięcy osób. Ale zacznijmy od początku. LUBELSKIE ŚWIĘTO MŁODEGO CYDRU? Co, jak, gdzie, dlaczego?

IDEA
Wzorem francuskiego święta młodego wina (Beaujolais Nouveau), kiedy to Francuzi wznoszą okrzyki „przybyło nowe wino Beaujolais!”, wraz z pierwszymi zbiorami jabłek i wytwarzaniem pierwszego młodego cydru odbędzie się wielka feta. Na lubelskim rynku swoje stoiska będą mieli nie tylko producenci jabłecznika, ale także sadownicy czy wytwórcy innych naturalnych produktów z jabłek.

Lubelskie Święto Młodego Cydru ma być również uwieńczeniem kampanii „Zacydrowani.pl”, której pomysłodawcy protestują przeciwko używaniu w produkcji cydru sztucznych koncentratów zamiast soku ze świeżych jabłek.

CEL
Przede wszystkim – promocja jabłek z polskich sadów i wszystkich naturalnych wyrobów jabłkowych z cydrem na czele. Poza tym: wymiana doświadczeń, degustacja, zdobywanie wiedzy i umiejętności, a także – rzecz jasna – świetna zabawa.

MIEJSCE
Lublin zwany jest ostatnio stolicą polskiego cydru. Co więcej, Lubelszczyzna ma ambicje stać się dla polskiego cydru tym, czym Toskania dla francuskiego wina.

Święto Młodego Cydru będzie odbywać się w Lublinie już po raz drugi. Wszystkie wydarzenia związane ze świętem mają odbywać się w obrębie Rynku Starego Miasta oraz na Plac przy Teatrze Andersena.

ATRAKCJE

Na odkrywaniu nowych smaków się nie kończy. Organizatorzy przygotowali dla przybyłych całą moc atrakcji. Odbędą się m.in. dyskusje panelowe, warsztaty dla sadowników, szkółka rękodzielnictwa (ekologiczne kosze na jabłka), konkursy z nagrodami, animacje, wystawy (komiksy, graffiti), warsztaty kreatywne. Będzie można zrobić sobie zdjęcie w fotobudce, poznać przepis na domowy cydr czy kupić coś na kiermaszu. Uruchomiona zostanie pokazowa tłocznia jabłek i każdy będzie mógł podejrzeć, jak powstaje prawdziwy cydr. Wieczorem zagrają dla wszystkich Natalia Przybysz i Tymon Tymański.

Szczegółowy program imprezy do wglądu TU.

 

A tak było w zeszłym roku:

http://krainacydru.pl/lubelskie-swieto-mlodego-cydru-relacja/

 

 

Źródło zdjęcia: http://swietomlodegocydru.pl/gal/index.html

Dodaj komentarz przez FB