Cydr w Polsce – newsy, zmiany, plany

W czwartek, 16 kwietnia br. komisje zdrowia i kultury po raz kolejny odesłały projekt ustawy zezwalającej na reklamę cydru[1]. Tymczasem na konferencji Cydru Lubelskiego szef Grupy Ambra zaskoczył wszystkich apelem: „Reklama nas zabije. Apeluję, by nie pozwolić na reklamowanie cydru w Polsce”.

Dotychczas wszyscy polscy producenci jabłecznika byli zgodni co do konieczności wprowadzenia zmian w polskim prawie. Skoro cydr ma podobną zawartość alkoholu co piwo, jego reklama powinna być dozwolona – oczywiście z pewnymi obostrzeniami. Reklama napoju alkoholowego z jabłek miałaby pomóc polskim sadownikom pozbyć się nadwyżek owoców, powstałych wskutek embarga. Dopiero przed paroma dniami jeden z największych potentatów cydrowych na polskim rynku – Robert Ogór z Grupy Ambra – zwrócił uwagę na inny aspekt tej sprawy. Mianowicie, gdyby umożliwić w Polsce reklamę cydru, zagrożeniem dla polskich produktów z jabłek byłyby zagraniczne marki, będące w posiadaniu potężnych koncernów:

„Mają one ogromne pieniądze i nie będziemy w stanie z nimi walczyć. Dzięki reklamom mogą przejąć dużą część rynku”[2]

A propos zagranicznych rynków, nasz rodzimy cydr odniósł niemały sukces. W czerwcu ma się on pojawić w kenijskich sklepach – tak informuje ambasador RP w Nairobi – Marek Ziółkowski. Szczegółów na temat kontraktu jeszcze nie ujawnił. Nie wiadomo o którą markę chodzi. Tak czy owak, będzie to jeden z niewielu naszych produktów eksportowanych do Kenii. Jednym z nich są polskie chłodziarki do mleka[3].

Jeśli chodzi o ekspansję rynku, spore ambicje posiada Dzik Polski Cydr. Do końca bieżącego roku zamierza pojawić się w 400 lokalach na terenie całego kraju. Napój produkuje firma winiarska Vin Kon, zaś właścicielem marki Dzik Polski Cydr jest firma Integrator[4].

 

 

Iwona Mózgowiec

 

[1] http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/cydr-i-perry-stana-sie-waznymi-napojami-alkoholowymi,2119774,4199
[2]http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17796368,Szef_Cydru_Lubelskiego__Apeluje__by_nie_umozliwiac.html?biznes=local#BoxBizImg
[3] http://praca.wnp.pl/kenia-bedzie-pila-polski-cydr,248930_1_0_0.html
[4] http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1194997.html

Dodaj komentarz przez FB