Cydria – sklep zrodzony z pasji

Pasja. Gdyby nie ona, wiele cydrowych przedsięwzięć nie ujrzałoby światła dziennego. To właśnie zamiłowanie do jabłkowego trunku sprawia, że rodzi się w głowie pewna idea. Najpierw lekko się tli, z dnia na dzień przybiera na sile, aż w końcu nie ma rady: trzeba zacząć działać. Działać, aby zarazić tą miłością innych. Tak powstała Cydria.

Ulica Kopernika, centrum Rzeszowa. Nad wejściem do niepozornego lokalu dumnie prezentuje się szyld, który nie pozostawia wątpliwości, co znajdziemy po przekroczeniu progu. A ten próg warto przekroczyć. Cydria to nie jest zwykły sklep. Nie ma tu szaro-burych stoisk z ustawionymi przypadkowo butelkami. Jest drewno, dużo drewna. A w skrzynkach i na półkach dumnie prezentują się cydry.

_DSC5532Pomysł na stworzenie takiego miejsca narodził się rok temu, gdy trzech przyjaciół postanowiło stworzyć coś, co dotyczyłoby coraz popularniejszego w Polsce trunku.

– Najpierw myśleliśmy o produkcji własnego cydru. Doszliśmy jednak do wniosku, że takie przedsięwzięcie jest dla nas nie do udźwignięcia finansowo. Po odwiedzeniu jednego ze stoisk na Międzynarodowych Targach Poznańskich olśniło nas: założymy sklep z cydrem – mówi jeden z założycieli.

29 grudnia. Tego dnia po raz pierwszy otworzyły się drzwi Cydrii. A w niej wybór jabłeczników, który może przyprawić o zawrót głowy (i to nie tylko od nadmiaru spożytych procentów). Obok polskich cydrów takich jak Ignaców, Cider Inn, Trzebnickiego czy Majątek Sławno stoją cydry brytyjskie i francuskie, a wśród nich m.in. Weston’s, Thatcher’s, Sheppy’s, Artisanal. Na tym jednak nie koniec: w najbliższym czasie w ofercie pojawią się również kolejne cydry polskie (m.in. Meli Melum, Saider, Słowiański, Miłosławski, Lubelski), a także jabłeczniki hiszpańskie.

Jak przyznają „ojcowie” Cydrii, marzenia sięgają o wiele dalej. – Organizujemy sześć degustacji w różnych miejscach w Rzeszowie. Chcemy, by Cydria była w każdym mieście wojewódzkim. Być może kiedyś założymy pijalnię cydru – mówi współwłaściciel. – Ale wszystko po kolei. Nie jest łatwo, lecz jesteśmy bardzo zmotywowani do działania – dodaje.

Kraina Cydru trzyma kciuki za realizację wszystkich planów.

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak

Dodaj komentarz przez FB