Cydrowe trasy: Tasmania

Koniec z nudą i przewidywalnością, cydr to przecież nie tylko Wielka Brytania. Cydroszom żądnym przygód, niepowtarzalnych doświadczeń i dalekich podróży polecamy wizytę na Antypodach, tam, gdzie dobranoc mówi… diabeł tasmański.

Tasmania: malownicza wyspa, niedaleko południowo-wschodniego krańca Australii. I być może będąca właśnie trochę w cieniu dużej Australii i położonej na wschód Nowej Zelandii. A szkoda, bo Tasmania zasługuje na uwagę, szczególnie naszą, czyli wielbicieli cydrów.

Jabłkowa Wyspa, Wyspa Jabłek, Apple Isle. Czyżby znowu Wielka Brytania? Otóż, nie! To właśnie drugie imię Tasmanii. Mało kto wie, że Tasmania przez lata była jednym z największych na świecie eksporterów jabłek, a podróżując po jej terenie, nietrudno natrafić na jabłoniowe sady i – tak, tak – cydrownie.

wineglass-bay-449079_1280

Wszystko zaczęło się w XVIII wieku, gdy jabłonie po raz pierwszy trafiły na terytorium Tasmanii. Szybko okazało się, że panujące tu (a zwłaszcza w południowej części wyspy) warunki klimatyczno-glebowe są idealne do uprawy tych roślin. Naturalną koleją rzeczy było rozpoczęcie produkcji cydry, a wytwarzany od 1911 roku Mercury Cider jest najstarszą tasmańską marką jabłecznika.

I właśnie po to, aby odkryć na własnym podniebieniu cydrowe dziedzictwo Tasmanii, warto zaplanować podróż w to miejsce.

Cydrownie, które trzeba odwiedzić:

Dickens Cider – www.dickenscider.com.au

Frank’s Cider – www.frankscider.com.au

Lost Pippin – www.lostpippin.com.au

Pagan Cider – www.pagancider.com.au

Red Sails – www.redsails.com.au

Red Brick Road Cider – www.redbrickroadcider.com.au

Holm Oak Vineyards (cydr Small Players) – www.holmoakvineyards.com.au

Spreyton Cider Co. – www.spreytonciderco.com.au

Two Metre Tall – www.2mt.com.au

Willie Smiths – www.williesmiths.com.au

Polecane strony:

The Tasmanian Cider Trail – www.tascidertrail.com

Discover Tasmania – www.discovertasmania.com.au

 

Zobacz również:

Cydrowe trasy: Herefordshire

Cydrowe trasy: Looe Valley Line

 

 

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak

Dodaj komentarz przez FB