Dodatki do cydru: jałowiec i nalewka sosnowa

Cydr to napój uzyskany w wyniku fermentacji soku jabłkowego. Jednak każdy smak może się kiedyś znudzić, spowszednieć. Może, choć nie musi… Jak smakowałby cydr z dodatkiem pieprzu?

Najprawdopodobniej sprzedaż takiego produktu nie byłaby zbyt wysoka. Choć piłem kiedyś piwo przyprawione w ten właśnie sposób, to jednak w artykule tym skupię się na innych dodatkach do cydru. Moje kubki smakowe bardzo mile wspominają dwa jabłeczniki: jeden wzbogacony o nalewkę sosnową, a drugi o nalew z suszonych jagód jałowca. Każdy z tych dwóch napojów charakteryzuje się innym smakiem, lecz każdy z nich warty jest wysiłku włożonego przy produkcji.

Nalewka sosnowa

Do przygotowania pół litra nalewki sosnowej potrzebujemy trzech surowców: zielonych szyszek i młodych pędów sosnowych (pół na pół, łącznie jeden litr), czystej wódki (pół litra) oraz 1/3 kilograma cukru. Szyszki i pędy musimy zebrać na początku czerwca. Zebrane surowce należy przekroić na cztery części. Tak rozdrobnione, układamy w słoiku warstwami, naprzemiennie z cukrem. Po dwóch tygodniach musimy dolać pół litra wódki i pozostawić do ekstrakcji (wydobycia składników smakowych i zapachowych) na okres czterech tygodni. Nie martwmy się, że podczas maceracji, szyszki sosnowe zbrązowieją – tak właśnie ma być. W tym czasie raz dziennie wstrząśnijmy zawartością naczynia w celu przyspieszenia procesu.

Po upływie tego okresu nalewkę trzeba przefiltrować. Do tego celu wykorzystuję bibułę filtracyjną. Można ją zakupić w sklepach z odczynnikami chemicznymi i szkłem laboratoryjnym. Sprzedawana jest w postaci arkuszy lub gotowych krążków. Wycięty krążek składamy na cztery części, następnie formujemy stożek, umieszczamy wierzchołkiem do szklanki i możemy rozpocząć filtrację. Uważajmy przy tym, żeby nie nalewać do lejka zbyt dużo cieczy na raz.

Niestety, ze względu na dużą zawartość cukru (lepkość), sączenie będzie zachodziło powoli. Rozwiązań tego problemu jest kilka. Pierwsze z nich to maceracja szyszek sosnowych alkoholem, bez wcześniejszego dodatku cukru. Drugie polega na podgrzaniu nalewki sosnowej do około 50 stopni Celsjusza (ogrzewanie powoduje spadek lepkości i przyspiesza filtrację). Pamiętajmy, że nadmierne zwiększanie temperatury prowadzi do nadmiernych strat substancji zapachowych. Wreszcie ostatnim rozwiązaniem jest dodanie szyszek sosnowych do cydru w czasie jego dojrzewania.

Nie zamierzam czarować nikogo, że napoje, o których mowa w tym artykule charakteryzują się nutami zapachowymi cykorii lub drewna dębowego z północnej części Mierzei Helskiej. Zależności są proste. Smak gotowego cydru z dodatkiem szyszek sosnowych jest oczywiście sosnowy… … a smak cydru z dodatkiem jagód jałowca jest jałowcowy.

Jałowiec

Suszone jagody jałowca są powszechnie wykorzystywane w kuchni m. in. jako dodatek do mięs. Ja postanowiłem je wykorzystać jako dodatek do cydru. Podobnie jak w przypadku produkcji cydru sosnowego, jałowiec można dodać do dojrzewającego napoju lub sporządzić z niego nalew (w proporcji trzy łyżki jagód jałowca i 100 ml wódki). Jednak okres jego przygotowania jest znacznie krótszy i wynosi 10 dni. Smak tak przygotowanego jabłecznika staje się bardziej o wiele bardziej wyrazisty z lekką goryczą.

O czym należy pamiętać?

Świadomie nie podaje proporcji objętościowych cydr:nalew sosnowy i cydr:nalew jałowcowy, ponieważ pożądany smak to bardzo subiektywna kwestia. Przy przyrządzaniu obydwu wersji smakowych należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze nadmierny dodatek nalewu spowoduje wzrost mocy trunku.

Jako bazę weźmy 500 ml cydru o zawartości alkoholu 5% obj. i wódkę 40%. Poniżej przedstawiam wzrost mocy przygotowanego przez nas napoju w zależności od objętości dodanej wódki. 5,14% obj. – 2 ml, 5,28% obj. – 4 ml, 5,69% obj. – 10 ml, 6,35% obj. – 20 ml, 7,59% obj. – 40 ml. Po drugie, bardzo ważny jest szybki test konsumencki. Sporządźmy próbki cydru z różnymi stężeniami dodatku smakowego, a następnie zapytajmy o opinię znajomych, członków rodziny… Po uzyskaniu ogólnej akceptacji jednej próbki, możemy zmieszać całość przygotowanego cydru z określoną ilością smakowego komponentu.

Po trzecie, nie musimy się obawiać, że cydr zmieni kolor pod wpływem zmieszania z opisywanymi substancjami, ponieważ obie z nich odznaczają się barwą od złotej po brąz, a zatem żółty kolor cydru nie ulegnie znaczącej modyfikacji.

Adam Ludowski

Dodaj komentarz przez FB