Harvest Festival

Harvest Festival to święto odbywające się na przełomie września i października, kiedy to kończą się zbiory i farmerzy przygotowują się do zimy.

Niedziela, w której przypada pierwsza jesienna pełnia księżyca po równonocy (najczęściej w okolicach 23 września), jest uznawana za angielskie dożynki. W rzeczywistości jest to dopiero początek wielkiego festiwalu dziękczynnego, który trwa do listopada (a w USA kończy się on świętem Thanksgiving, które w tym roku przypada 27.11). Harvest Festival zaczyna się przeważnie specjalną mszą – przez cały październik w kościele anglikańskim odbywają się nabożeństwa dziękczynne.

Jest to czas, aby podziękować Bogu za uprawy, owoce i bogate zbiory, ponieważ – mimo rozwoju technologii – człowiek jest nadal uzależniony od natury i jej kaprysów. Kościoły i ołtarze są przyozdabiane koszami z owocami, kwiatami, domowym jedzeniem. Święto to ma też przypominać nam, że są ludzie w potrzebie i każdy powinien się dzielić tym, co ma. Dlatego też po mszy jedzenie jest rozdawane najbardziej potrzebującym.

Bardzo często w mniejszych parafiach odbywają się tzw. harvest suppers, czyli kolacje dziękczynne. Sygnałem do rozpoczęcia kolacji było ścięcie ostatniego źdźbła zboża. Oznaczało to zakończenie zbiorów i przygotowanie do zimy.

Zwyczaje dziękczynne były popularyzowane przez wiktoriańskie pieśni takie jak „We plough the fields and scatter”, „Come ye thankful people, come” czy „All things bright and beautiful”. Obecnie bardziej powszechne są jednodniowe festyny, na których odbywają się degustacje jedzenia, pokazy tradycyjnych tańców (tzw. Morris dance) oraz rzemiosła artystycznego i nie tylko (m.in. wytwarzania beczek, w których przechowuje się cydr).

W tym czasie odbywają się także festiwale cydru, na których można skosztować tego trunku produkowanego z różnych rodzajów jabłek (przeważnie dostępnych w danym sezonie). Okres między zbiorami a nastaniem mrozów (które w Anglii pojawiają się dopiero w grudniu) to czas przygotowania sadów do zimy, a także nadchodzącej po niej wiosny.

Do okresu tego nawiązuje kilka angielskich przysłów związanych z pogodą i przyrodą. Angielscy sadownicy szczególnie zwracają uwagę na kilka z nich:

If the leaves of trees and grape vines not fall before Martin’s Day, a cold winter may be expected”, „A warm November is the sign of bad winter” oraz „Flowers blooming in late Autumn, a sure sign of bad winter coming”.

W skrócie: ciepły listopad zapowiada srogą zimę.

 

Rita Krawczyk

Dodaj komentarz przez FB