Jabłecznik staropolski

Tradycyjny cydr otrzymywany jest z samego soku jabłkowego, ewentualnie z dodatkiem drożdży. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w produkcji wykorzystać również miód pszczeli. Co więcej, smaczny trunek możemy otrzymać także z mieszanki jabłek i gruszek. Jak zrobić jabłecznik po staropolsku?

Jabłecznik staropolski 1
10 l soku jabłkowego
0,5 kg cukru lub miodu pszczelego

Sok jabłkowy świeżo wyciśnięty dobrze wymieszać z cukrem lub miodem, wlać do gąsiorka do 3/4 pojemności, zamknąć szczelnie korkiem z rurką fermentacyjną, jak przy winie, i odstawić na 4 tygodnie do samoczynnej fermentacji w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza. Gdy fermentacja ucichnie, zlać jabłecznik z osadu i przelać do drugiego gąsiorka, zamknąć go szczelnie i odstawić do chłodu (8-10 stopni Celsjusza) na 6 miesięcy. Po tym czasie przecedzić jabłecznik przez gęste płótno lub flanelę do czystych butelek, zamknąć szczelnie zakrętką i przechowywać je w chłodzie przez 6 kolejnych miesięcy.

Jabłecznik staropolski 2
8 kg jabłek mieszanych (słodko kwaskowatych)
2 kg gruszek niezbyt przejrzałych
1 l syropu cukrowego
6 l wody
2 g kwasku cytrynowego
2 g pożywki drożdżowej Drożdże: Riesling, Sauternes lub Tokaji

Umyte jabłka i gruszki rozdrobnić na małe cząstki lub poszatkować (ostrzami nierdzewnymi). Do dużego garnka emaliowanego wkładać owoce partiami, zalewać wodą, podgrzewać powoli, aż do zagotowania, a następnie gotować dodatkowo przez 2-3 min. na małym ogniu. Gdy rozgotowane owoce ostygną do temperatury 22-25 stopni Celsjusza, przecedzić przez sito do gąsiorka lub małej beczułki do 3/4 pojemności, a pozostałą miazgę wycisnąć w płóciennym worku i zamieszać oba soki. Do całości soku dodać rozmnożoną matkę drożdżową, syrop i pożywkę drożdżową, a po wymieszaniu zamknąć naczynie krokiem z rurką fermentacyjną i odstawić na 2 miesiące w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza. Gdy fermentacja ustanie, a jabłecznik zacznie się samoczynnie klarować, zlać go z osadu, wlać do czystego naczynia i przenieść do chłodu na 3-6 miesięcy. Przed rozlaniem ściągnąć ponownie jabłecznik z osadu i wlać przez gęste płótno lub flanelę do czystych butelek i szczelnie je zamknąć. Przechowywać w chłodzie w temperaturze 8-10 stopni Celsjusza do 6 miesięcy.

Źródło: Zdzisław T. Nowicki, 2002, Domowe piwa, cydry, wina, nalewki, likiery, kremy, Wydawnictwo Galion, Gdynia.

Opublikowano za zgodą wydawcy

Dodaj komentarz przez FB