Październikowy przegląd e-prasy – newsy ze świata cydrów

Potwierdzają się dotychczasowe prognozy na temat gwałtownego wzrostu zysków ze sprzedaży cydru. Analitycy z International Wine & Spirit Research obliczyli, że jego sprzedaż w Polsce będzie rosła w tempie 30 proc. rocznie. Taki stan rzeczy ma się utrzymywać aż do 2019 roku1.

Na fali cydrowej mody i solidarności z sadownikami, przybywa eventów z jabłkami i cydrami w roli głównej. Po Lubelskim Święcie Młodego Cydru 20 września oraz odbywającym się dzień później w Elblągu Festynie Patriotycznym w Obronie Polskiego Jabłka, przyszedł czas na Święto Jabłka i Festiwal Cydru. Świętowano w weekend 27-28 września w Warszawie przy ul. Mysiej. Oprócz degustacji różnorakich specjałów z jabłek, można było dowiedzieć się, jak samemu produkować jabłecznik. Wykład na ten temat poprowadziła Eliza Mórawska (autorka książki „O jabłkach”, wydanej na papierze z ogryzków)2.

Tą samą tematyką rozpoczęto warszawską inicjatywę „Odbijamy Starówkę”. Pierwsze spotkanie „Poczuj smak jabłka” odbyło się w sobotę 11 października. Odwiedzając stoiska na Starym Mieście, można było skosztować cydru beczkowego i butelkowego o różnych smakach, w tym cydr na gorąco z dodatkiem imbiru3.

Polacy obok polskiego jabłecznika, chętnie sięgają też po zagraniczne marki, importowane z Anglii, Francji czy Irlandii. Do tego grona chce dołączyć Hiszpania ze swoją produkowaną w Asturii odmianą cydru – sidrą. Zajmujący się promowaniem rozwoju gospodarczego Asturii Instytut Asturex przygotowuje szturm na zagraniczne rynki z początkiem listopada4.

Warto pamiętać, że Dobroński cydr zimowy z cynamonem nie jest cydrem, a aromatyzowanym winem niskoalkoholowym. Wielkopolska Inspekcja Handlowa nałożyła na pilski sklep z sieci Biedronka karę 1400 złotych za wprowadzanie konsumentów w błąd etykietę z nazwą cydr5.

I ploteczka na deser: produkcję cydru na Suwalszczyźnie chce rozpocząć sam Janusz Palikot6.

 

 

1http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/sprzedaz-cydru-do-2019-bedzie-rosla-o-30-proc-rocznie,106045.html
2http://www.hotmoney.pl/nabiezaco/Okrasa-cydr-piwo-i-rydze-W-ten-weekend-znajdziecie-ich-a34669
3http://wawalove.pl/Odbijamy-Starowke-Poczuj-smak-jablka-a15997
4http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/hiszpanscy-producenci-cydru-chca-mocniej-zaistniec-na-polskim-rynku,106024.html
5http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,136159,16735246,Biedronka_zaplaci_kare_za_sprzedawanie_cydru__ktory.html
6http://www.fakt.pl/polityka/janusz-palikot-pije-po-nocach,artykuly,492313.html

Dodaj komentarz przez FB