Recenzja cydru Joker

Kolejnym cydrem, który zdecydowałem poddać recenzji jest Joker, produkowany przez polską firmę. Po ostatniej ocenie Kissa truskawkowego poprzeczka została postawiona dość wysoko.

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to dlaczego ten napój nazywa się Joker? Na to pytanie chyba nikt nie znajdzie rozsądnej odpowiedzi. Kolejna kwestia to opakowanie (etykieta). Nie wiedzieć czemu PLUS H2O Drinki we wszystkich swoich cydrach stosuje dość specyficzną szatę graficzną. X-Cidery przypominają napoje energetyczne, natomiast w przypadku recenzowanego cydru, zgodnie z nazwą, na butelce znajdziemy Jokera. I tutaj kolejna niespodzianka – cóż ten Joker robi? Jak już zauważyło kilka osób… dłubie w nosie! Jedziemy dalej. Pozostawiamy część zewnętrzną i skupiamy się na wnętrzu butelki, a właściwie jej zawartości, gdyż tutaj jest nieco lepiej.

Tradycyjnie, jak to zawsze bywa, mam problem z otwarciem butelki. Jakie w tym Parzęczewie mają mocne kapslownice! Joker Forest Fruits Cider, gdyż taka jest jego pełna nazwa, przy nalewaniu prawie w ogóle się nie pieni. Podobnie jak w przypadku Kissów, cydr jest nagazowany dość mocno, jednak bąbelki chyżo uciekają, co powoduje, iż cydr jest całkiem znośny do picia.

Zapach napoju pozostawia wiele do życzenia; można śmiało powiedzieć, że podobnie pachnie szampan. W smaku jest całkiem przystępny i przypomina landrynki wieloowocowe, którymi miałem okazję zajadać się w końcówce lat 90. Ale zaraz, zaraz… czy nie mieliśmy już kiedyś do czynienia z produktem z Parzęczewa, który smakował całkiem podobnie? Ależ owszem, jeszcze 2-3 lata temu w sieci Makro można było znaleźć tzw. cydr półmusujący o smaku gruszki i mixed fruit, który smakował bardzo podobnie do omawianego Jokera. Mam jednak wrażenie, iż producent dobrze odrobił lekcje i nieco zmodyfikował smak owoców leśnych, uzyskując lepsze walory smakowe niż kilka lat wcześniej.

Kolor trunku ma barwę ciemnoczerwoną, czyli taką jak mix owoców leśnych. Na koniec należy jeszcze zaznaczyć, iż podczas rozmowy z działem marketingu PLUS H2O, udzielono mi informację, iż ich cydry są niepasteryzowane. Ile w tym jest prawdy? Tego nie wiadomo.

Pewną dozę niepewności serwuje nam data ważności, która mimo rzekomego niepasteryzowania trunku, wynosi ok. 11 miesięcy. Jeśli rzeczywiście cydr nie jest pasteryzowany, nasuwa się pytanie – dlaczego producent cydru nie wykorzysta tego faktu i nie umieści takiej informacji na etykiecie? Żyjemy w czasach, gdzie ludzie coraz częściej oglądają się za produktami bez konserwantów, myślę więc, że wiadomość na butelce o niepasteryzowaniu trunku pozwoliłaby poszerzyć grono ewentualnych nabywców Jokera.

Podsumowując, Joker Forest Fruits Cider wypada zdecydowanie najlepiej spośród wszystkich cydrów z rodziny PLUS H2O. Szczerze mogę powiedzieć, iż jest to pierwszy polski cydr, który naprawdę mi zasmakował. Podobno jeszcze w tym miesiącu ma się pojawić w sieci sklepów Tesco. Jestem przekonany, że przetarcie szlaków przez firmę Kamron, która w pierwszym półroczu tego roku zamieściła swoje cydry na półkach brytyjskiego marketu w Polsce, ułatwiło PLUS H2O przeprowadzenie podobnego zabiegu.

Nazwa: Joker Forest Fruits Cider
Producent: PLUS H2O Drinki
Kraj pochodzenia: Polska
Alkohol: 4,5%
Rodzaj: półsłodki-słodki
Opakowanie: butelka 330 ml
Cena: 3,50-4 zł
Ocena: 6,5/10

Łukasz Jaśkiewicz

Dodaj komentarz przez FB