Recenzja cydru Kiss Premium Dry

Kiss Premium Dry to kolejny estoński cydr, który można znaleźć na sklepowych półkach w naszym kraju. Tym razem po słodkich owocowych Kissach, producent z Estonii zdecydował się uraczyć kubki smakowe nieco innej grupy odbiorców, tworząc trunek wytrawny.

Już od samego początku cieszy fakt, iż cydr w przeciwieństwie do swoich zapuszkowanych braci, rozlewany jest do szklanych butelek o pojemności 330 ml. Śmiało można powiedzieć, że producent w tym przypadku zdecydowanie zmienił politykę opakowania. Szata graficzna niewielkiej etykietki naklejonej na butelkę nie należy do zbyt chwytliwych. Złote jabłuszka tworzące jedno większe na czarnym tle, nie wyróżniają się na półce w sklepie, w wyniku czego mniej osób zwraca uwagę na ten produkt.

Kiss Premium Dry przy nalewaniu pieni się dość wyraźnie i w przeciwieństwie do dotychczas recenzowanych cydrów, piana utrzymuje się zdecydowanie najdłużej. Jednak pomimo dość obfitej pienistości, gaz szybko się ulatnia, powodując, że cydr można pić bez problemu. Smak cydru niestety nie wypada zbyt dobrze. Polski dystrybutor trunku zapewnia, iż cydr jest wytrawny, ale szczerze mówiąc, to ja nie wyczułem tutaj ani wytrawności, ani słodyczy. On jest po prostu półsłodki, a jak dla mnie zbyt neutralny – albo w jedną, albo w drugą stronę.

Długo szukałem porównania dla smaku tego Kissa. Po długich namysłach, mogę powiedzieć, że Kiss Premium Dry przypomina jabłka zwane papierówkami, charakterystyczne dla rejonów nadbałtyckich, z których właśnie wywodzi się recenzowany cydr. Posmak ten pozostaje naprawdę na dość długo na naszym podniebieniu. Zapach trunku niestety nie ma już tak przyjemnej woni jak papierówki – jest to mieszanka szampana z odrobiną jabłek. Kolor cydru ma barwę tradycyjną, czyli taką jak każdy sok z jabłek. Na koniec, chciałbym jak zwykle zwrócić uwagę na datę ważności trunku. Po raz kolejny mamy do czynienia ze strasznie długim okresem przydatności i znów jest to aż 12 miesięcy! Czy naprawdę nie da się zmniejszyć ilości konserwantów, którymi faszeruje się zdecydowaną większość cydrów dostępnych w Polsce? Podsumowując, mam wrażenie, iż producent z Estonii, tworząc ten cydr chciał trafić do zupełnie innej grupy odbiorców – osób, które będą pijały ten trunek podczas ważnych spotkań biznesowych czy na salonach. Dlatego zapewne powstała taka, a nie inna szata graficzna, nieco bardziej stonowana, z domieszką koloru złotego nadającego pewną dozę szlachetności, jednak niestety tylko na opakowaniu…

Nazwa: Kiss Premium Dry
Producent: Saku
Kraj pochodzenia: Estonia
Alkohol: 5%
Rodzaj: półsłodki
Opakowanie: butelka 330 ml
Cena: 6-7 zł
Ocena: 5/10

Łukasz Jaśkiewicz

Dodaj komentarz przez FB