Westons Premium Cider

Premium, to drugi cydr marki Westons, który miałem okazję w ostatnim, świątecznym okresie próbować. Mam jednak problem z określeniem, jakie konkretnie były moje względem niego oczekiwania. Z jednej strony liczyłem na kolejny, jeśli nie bardzo dobry, to przynajmniej średniej klasy cydr. Z drugiej, to w końcu Westons Premium, a z taką nazwą poprzeczka powinna być ustawiona wysoko. Postanowiłem więc, że doskonale się on nada, aby ukoronować pierwszy dzień Świąt.

Etykieta Westons Premium, choć nie najpiękniejsza, to zawiera bardzo ważne dla nas informacje. Wręcz krzyczy, że cydr ten jest wolny od jakichkolwiek sztucznych barwników i słodzików. To bardzo dobrze, ale od razu zacząłem się zastanawiać nad tym, czy Westons nie chcą tym odwrócić przypadkiem mojej uwagi od rzeczywistego smaku jabłecznika. Wiecie jak to jest – smak przecież powinien bronić się sam, bez żadnej reklamy.

Niespodzianką jest także zwartość alkoholu – Westons Premium podobnie jak Stowford Press zawiera go tylko 4,5%, czyli jak na „wyspiarski” cydr niewiele. Czyżby Westons i tym razem celował w jak największy rynek? W końcu nadszedł czas na otworzenie butelki. Nie powitał mnie syk, więc już wiedziałem, że nie będzie to napój za bardzo gazowany. Tradycyjnie już przelałem go do kufla i ujrzałem bardzo ładny, pomarańczowy kolor. Problem w tym, że nie czułem niemal zupełnie zapachu. Wiadomo, że w Święta od ilości jedzenia zmysły mogą się nieco stępić, ale przecież nie aż tak. Kataru też nie miałem, więc chyba po prostu Westons Premium nie pachnie. Niestety, skoro brak zapachu, to i smak pewnie nie będzie taki, jaki być powinien. Kilka łyków potwierdziło moją teorię. Choć Westons Premium jest mniej wodnisty niż Stowford Press, to z jakiegoś powodu jego smak jest bardzo nieokreślony. Jabłek nie czuć ani w trakcie picia, ani po przełknięciu. Posiada za to jakiś specyficznie owocowy posmak, ale niepasujący zupełnie do całości. Zastanawiające jest w tym wszystkim to, że wydawał się to być cydr niemal bliźniaczy ze Stawford Press. Wszystkie informacje na to wskazywały, od producenta, przez zawartość alkoholu, aż wreszcie po jego półwytrawny smak. Ale niestety, Westons Premium jest najmniej smacznym cydrem Westons, jakiego miałem do tej pory okazję próbować, a przypuszczam, że każdy następny cydr tego producenta będzie go jeszcze spychał w rankingu.

Nie potrafię powiedzieć, co poszło nie tak z Westons Premium. Nie jest robiony z koncentratu, nikt go nie kolorował ani nie dosładzał, zachował swój półwytrawny smak, a jego szampańsko-winny charakter nie jest również niczym, co by mi przeszkadzało. Może niefortunnie trafiłem na słabszą partię? Nie mam naprawdę pojęcia. Chyba ostatecznie chodzi o to, że w cydrze Westons Premium zabrakło najważniejszej rzeczy – smaku jabłek.

Nazwa: Westons Premium Cider
Producent: Westons
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania (Anglia)
Smak: 49/100
Kolor: 65/100
Gazowany: średnio
Klarowany: bardzo klarowny
Butelka: szklana, 0,5 l
Alkohol: 4,5%
Duży plus: brak
Duży minus: brak
Ogółem – 51/100

Rafał Ziemba

Dodaj komentarz przez FB