Westons Premium Organic Cider

Wśród polskich wielbicieli cydru z pewnością znalazłoby się wielu, którzy z chęcią ujrzeliby w sklepach więcej jabłeczników produkcji brytyjskiej. Choć do spełnienia tego marzenia jeszcze daleko, to wszystko wskazuje na to, że zmierzamy w dobrym kierunku. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wyspecjalizowanych w importowaniu brytyjskich produktów sklepów (takich jak British Shop), ale także dzięki firmie Kamron, która zajęła się sprowadzaniem do naszego kraju cydrów marki Westons.

Do tej pory próbowałem już kilku trunków tego popularnego producenta. Tym razem postanowiłem opisać Wam moje wrażenia z drugiego już spotkania z Westons Premium Organic. Muszę rozpocząć od samej nazwy oraz niemałego problemu jaki mam ze wszystkim, co krzyczy do mnie o swoim bio, eko, organicznym lub koszernym charakterze. O ile rozumiem różnicę między biegającą po podwórku, wesołą kurką i jej smutną, faszerowaną lekami i żyjącą w ścisku krewną z fermy drobiu, to chciałbym jednak wierzyć, iż głupota ludzka ominęła w swej idei „ulepszania” świata niewinne jabłka. Są one doskonałe w swojej naturalnej postaci, a ich cudowna przemiana w szarlotki czy cydry powinna odbyć się w atmosferze nie pozbawiającej ich swoich jakże zacnych walorów.

Nadeszły bardzo nieciekawe czasy, jeśli chcąc kupić prawdziwe jabłko, zaleca mi się poszukiwanie takiego z robakiem, odwiedzenie specjalnego sklepu lub wyprowadzkę za miasto i założenie własnego sadu. Nie wiem, ile jest w tym wszystkim marketingu, ile apokaliptycznych wizji szalonych ekologów a ile smutnej prawdy o ludziach, którzy kiedyś rzucili się na idealne, symetryczne, intensywnie kolorowe owoce wyprodukowane w laboratorium, a teraz muszą zdrowej żywności najpierw długo szukać, a następnie słono za nią płacić. Nie wiem też zatem, czy mam się jabłek bać, czy warto polować na te „bio/eko/organic” oraz jak w tym wszystkim oceniać cydry reklamujące swoje bardziej naturalne od innych pochodzenie. „Organic” przy nazwie oznacza organiczny, a co z dodatkiem „Premium”? Jeszcze lepszy, jeszcze więcej robaczków świadczących swoim istnieniem o jego ekologicznej uprawie? Świat oszalał, dlatego zapomnę o etykietach i oceniając Westons Premium Organic, skupię się tym co najistotniejsze czyli na tym, co po otwarciu butelki ujrzały me oczy, wywęszył nos i odkryły kubki smakowe..

Westons Premium Organic po przelaniu do naczynia ukazuje nam się w naprawdę ładnej, ciepłej barwie, pomiędzy bursztynem a kolorem soku jabłkowego. Ładnie pachnie owocami, choć aromat mógłby być nieco bardziej intensywny. Piana jest niewielka i szybko opada, a gdy początkowe bąbelki ucichną, można spokojnie pociągnąć łyczek. Półwytrawny w charakterze wydaje się być dokładnie taki, jaki być powinien. Nie za słodki, nie za cierpki. W smaku królują owoce i choć jabłka wydają się początkowo docierać do nas z oddali, to po chwili uderzają z pełną mocą, pozostawiając przy tym bardzo przyjemny, słodko-gorzki posmak.

Westons Premium Organic posiada także odpowiednią zawartość alkoholu – 6,5%. Co ciekawe, za drugim razem smakuje mi jeszcze bardziej niż za pierwszym. Być może dlatego, że w grudniu poprzedziłem go butelką cydru Aspall, który wywarł wtedy na mnie bardzo duże wrażenie najpewniej przyćmił doznania związane z tym drugim. Westons Premium Organic Cider jest niezwykle smaczny i mam nadzieję, że znajdzie wielu wielbicieli w Polsce. Stanowi na pewno krok naprzód w cydrowej przygodzie nie tylko dla rynku, ale i dla konsumentów, którzy będą mieli okazję nareszcie spróbować prawdziwego, brytyjskiego cydru.

Poza zamieszaniem związanym z kwestią braku ingerowania w jego naturalne, jabłkowe pochodzenie (Westons Premium Organic jest przecież filtrowany, pasteryzowany i rozcieńczany wodą) nie mam mu nic do zarzucenia. Producent trochę bardziej dogląda jabłek i dostał za to certyfikat – na mnie to nie robi wrażenia, ale marketing rządzi się swoimi prawami. Mimo to Westons Premium Organic jest pysznym cydrem i zasługuje na wysoką ocenę. Good job lads! PS. Niedawno Westons zmienił nazwę Premium Organic na Wyld Wood. Zmieniła się również etykieta, choć smak powinien pozostać ten sam. Ciekawe, czy i kiedy ta zmiana dotrze do nas.

Nazwa: Westons Premium Organic Cider
Producent: Westons
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania (Anglia)
Smak: 70/100
Kolor:
74/100 Gazowany: średnio
Klarowany: bardzo klarowny
Butelka: szklana, 0,5 l
Alkohol: 6,5%
Duży plus: brak
Duży minus: brak
Ogółem – 72/100

Rafał Ziemba

Dodaj komentarz przez FB